Hodinářský slovník

Hodinkové strojčeky

Strojčeky sú srdcom hodiniek.

V priebehu mnohých rokov prešli dlhým vývojom a vyzerá to, že sa ich zdokonaľovanie len tak nezastaví.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, s akými typmi sa môžete stretnúť.

Strojek

Mechanické: Pre skutočných milovníkov klasiky, ktorí hľadajú rýdzu dušu hodiniek, je toto tá správna cesta. Strojček, ktorý sa naťahuje ručne, poháňa zvinutá pružina svojím postupným rozbaľovaním. Naťahovaním cez korunku sa pružina zasa sťahuje. Bežné hodinky vydržia jeden až dva dni, tie najkvalitnejšie hodinky až dva týždne.

Automat: Rovnako ako u naťahovacieho, aj hodinky s automatickým strojčekom sú ideálne pre hodinárskych fajnšmekrov. Taktiež je strojček poháňaný natiahnutou pružinou, ktorá sa postupne rozbaľuje. Avšak pri automatických strojčekoch sa pružina zvinuje pohybom ruky pri bežnom nosení.
Rezerva náťahu (výdrž hodiniek) sa bežne pohybuje okolo dvoch dní, pri najkvalitnejších hodinkách opäť okolo dvoch týždňov.
Presnosť: odchýlka až +- 40 s/deň, pri kvalitných kúskoch je odchýlka reálne nižšia.

Quartz – batéria: Quartz znamená v slovenčine kremeň. Zdrojom energie je miniatúrna batéria, ktorá vydrží niekoľko rokov. Čas určuje kremenný oscilátor, ktorý prevádza energiu dodávanú batériou na elektrické kmity. Vďaka vysokej frekvencii kmitov sú quartzové hodinky mimoriadne presné.
Presnosť: odchýlka až +- 2 s/deň.

Quartz – solárne napájanie: Solárne panely zabudované pod ciferníkom dopĺňajú energiu pre zasadený vysokokapacitný kondenzátor. Energia v akumulátore vydrží 4 až 5 mesiacov. Aby ste čo najviac predĺžili jeho životnosť, nechávajte hodinky na priamom svetle. Budú sa tak stále nabíjať a dlhšie vydržia.
Presnosť: odchýlka až +- 2 s/deň.

Citizen ECO – Drive: Koniec výmen batérií. ECO-DRIVE mení slnečné alebo umelé svetlo na čistú energiu. Rozbeh už po jednej minúte osvitu, rezerva chodu až 500 dní. Ekologický a zároveň lacný pohon, pretože využíva základný prírodný zdroj – svetlo.

Seiko Kinetic: Systém automaticky vytvára potrebnú energiu využitím pohybu ľudskej ruky. Časť vyprodukovanej energie je využitá na pohon strojčeka, časť je uchovávaná v integrovanom kondenzátore. Takéto usporiadanie zaručuje, že sa hodinky nezastavia, ani keď ich majiteľ na niekoľko dní odloží.

Strojek