Hodinářský slovník

Materiály hodiniek

Jeden z najdôležitejších atribútov hodiniek? Rozhodne materiál.

Neovplyvňuje iba životnosť, ale aj cenu. Či už ide o materiál puzdra alebo remienka, starostlivým výberom dáte na obdiv svoju osobnosť a štýl.

Aký bude ten pravý pre vás? Inšpirujte sa.

Materiál

Alumínium: Chemicky značne odolný materiál, vyniká najmä svojou nízkou hmotnosťou.

Drevo: Prírodný a udržateľný materiál. V poslednej dobe veľmi obľúbený variant hodiniek vďaka svojej ľahkosti, dizajnu a celkovému vzhľadu. Najobľúbenejšími typmi dreva sú agát, jaseň, buk alebo breza.

Karbón: Inými slovami uhlík, veľmi ľahký, pevný a nehorľavý prvok používaný väčšinou na výrobu športových a armádnych hodiniek.

Keramika: Veľmi atraktívny a tvrdý materiál, ide o takzvaný HighTech materiál.

Mosadz: Zliatina medi a zinku s atraktívnym vzhľadom.

Oceľ: Nerezová oceľ (stainless steel). Kvalitný, nekorodujúci kov, ktorého nevýhodou je väčšia hmotnosť.

Plast: Ľahký, krehký, antialergénny materiál. Vhodný na športové použitie.

Pozlátená oceľ: Oceľ pozlátená vrstvou zlata o hrúbke 5 – 10 μm (mikrónov).

Titán: Veľmi kvalitný ľahký a tvrdý kov, ktorý je vhodný predovšetkým pre alergikov.

Materiály remienkov

Milánsky remienok: ide o kovový remienok, ktorý je špeciálny vo variabilite, tzn. dĺžku kovového remienka si prispôsobíte sami v pohodlí domova (netreba skrátenie od hodinára). Ide o ideálny druh remienka na hodinky ako darček (keď nepoznáte obvod ruky osoby, ktorej hodinky kupujete).

Oceľ: Vydrží dlhodobé pôsobenie vody a potu. Nevýhodou môže byť jej vyššia hmotnosť. Ak si zvolíte titán, vlastnosti zostanú rovnaké, hmotnosť klesne, a bude tak vhodný aj pre alergikov.

Pravá koža: Klasika všetkých klasík. Najelegantnejší variant remienka. Kožený remienok môže zo začiatku pôsobiť nepoddajne, ale po čase sa prispôsobí vášmu zápästiu a už o ňom nebudete vedieť. Medzi najpoužívanejšie druhy kože patrí bravčová, teľacia alebo kozia, a keď budete remienku venovať starostlivosť, vráti vám to dlhotrvajúcou životnosťou.

Silikón: Ide o pružný a vodoodpudivý materiál, je príjemný na ruke a nepretáča sa. Silikónový remienok je ideálnou voľbou ku športovým hodinkám. Do spoločnosti ale radšej zvoľte iný typ.

Syntetická koža: Vyrábaná z plastovej základne. Jej životnosť síce nie je taká vysoká, ale je šetrnejšia k zvieratám.

Textil: Jednotlivé textilné vlákna spletené do tkaniny, ktorá vyniká predovšetkým nízkou hmotnosťou a nenáročnou údržbou. Obrovskou výhodou je nepreberné množstvo dizajnov.

Materiál