Najšťastnejší miesto na svete ...


... Je podľa výskumov Škandinávie. Severské krajiny doprajú svojim obyvateľom jedny z najlepších podmienok pre život, sociálne zabezpečenie a nadštandardné úroveň vzdelávania. Vraj vďaka tomu sú severania pokojní, sebaistí a prirodzení. Alebo je to jednoducho tým, že majú na dosah magickú silu polárna žiara ...

Poďme sa spolu inšpirovať, Ako sa to nosí na sever.

Jednoduchosť a prirodzenosť

 

 

Minimalizmus. To je spojovací prvok vo škandinávskej kultúre, architektúre, umení všeobecne a rovnako tak v móde. Nepreháňajú to s extravaganciou, nemajú to potrebné. Nekopírujú bezhlavo trendy ako zvyšok sveta, sú sebavedomí v móde ako v ostatných oblastiach svojho života a tak sa neboja byť sami sebe ikonami a vyjadriť svoj vlastný štýl.

Výrazné nápisy, logá značiek alebo tvorcov na oblečení či doplnkoch nenájdete. Naopak. Kladú dôraz na kvalitu materiálov a kúskov, ktoré nosia bez ohľadu na značku.

Šperky ako zo severu

Aj vyznávači minimalizmu akými severania sú, si neodpustí doplnky v podobe náhrdelníkov. Ale rovnako ako zvyšok šatníka, aj šperky sú jednoducho, napriek tomu precízne spracované, minimálne zdobené. Najčastejšie sú oceľové alebo v práve vo farbe chladného kovu.

Á la tajomný cudzinec

Ako sa to má s farbami

Ak nie ste milovníkom extravagantné farebnosti, ktorá je bežná u módnych značiek z opačného konca Európy, potom si striedmy škandinávsky štýl obľúbite na prvý pohľad. Farebná koncepcia outfitov presne zodpovedá chladnejšiemu severskému temperamentu. Kto by tiež hýril emóciami, keď je väčšinu času potme.

Najčastejšími farbami sú u škandinávskeho štýlu šedá, čierna a biela, ale v menšom kontrastu. Čierna sa nosia so sivou, sivá s bielou a naopak. Vzhľadom k farebnému minimalizmu sem perfektne ladia džínsovina v akomkoľvek prevedení.

Hra s decentnými doplnkami

Protiklady sa priťahujú

Podľahli ste OVERSIZE kardiganům alebo svetrom? Alebo nemôžete zabudnúť na nohavice so širokými nohavicami? Potom je škandinávsky štýl príležitostí pre vyjadrenie vlastného vkusu. Opticky rozšírite svoju siluetu.

Škandinávci tu ale opäť dávajú dôraz na kontrast. K širokému svetra oblečú úzke nohavice a naopak k nohaviciam so širokými nohavicami upnutý top. Ak nefandíte oversize, siahnite aspoň po širších nohaviciach alebo rukávoch u svetrov.

Zachumlejte se

Na severe nie je úplne najteplejšie, a tá kv takom šatníku inšpirovanom tunajšom naturelom nesmie chýbať veľké svetre a voľné kardigany, pončá alebo maxišály. A keď vám stále bude zima, vezmite svoj škandinávsky štýl do najbližšej kaviarne na teplý punč

Kde hľadať inšpiráciu

 

Ďalšie inšpiráciu na to, ako nosiť a kombinovať v duchu módneho vánku zo severu, odporúčame hľadať priamo pri zdroji a to u škandinávskych blogeriek Elin Kling, Victorie Törnegren, Kenzo Zouiten alebo Angelic Blick. Väčšinou sa jedná o editorky fashion magazínov či návrhárky vlastných značiek.

Nás inšpirovali priestory Žižkovské veže a oblakoch Restaurantu, ktorým ďakujeme za skvelé zázemie a ešte skvelejšie atmosféru. :-)