Princípy ochrany súkromia na Vivantis.sk

prispôsobujeme na mieru vám. Na základe vašeho chovania na webe personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantné ponuky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumiem“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte tiež s využívaním cookies a predaním údajov o chovaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach

Doprava ZDARMA od 75,00 €  | 2 mesiace na vrátenie
Zákaznícky servis  [email protected] | +421 220 512 508

Čo je čo aneb slovník šperkárskych pojmov

Sú pre vás niektoré materiály či komponenty šperkov záhadou? Využite náš malý slovník šperkárskych pojmov:

Bezniklová oceľ - jedná sa o oceľ bez obsahu niklu.

Biele zlato - je zliatina rýdzeho zlata a ďalších kovov. Samotné rýdze zlato je príliš mäkké pre výrobu šperkov. Pre zafarbenie bieleho zlata sa používa paládium a nikel. Obsah zlata v klenotníckych zliatinách alebo rýdzosť sa vyjadruje v karátoch (rýdze zlato má 24 karátov).

Bioplast - plastová hmota vyrobená z biomasy. Bioplastový piercing je veľmi bezpečný pre telo ako pri aplikácii, tak aj pri následnom nosení.

Bižutéria - jedná sa o ozdobné odevné doplnky vyrábané z kovu, skla, kože a ďalších materiálov. v šperkárstve sa používa tento pojem aj pre komponenty obsiahnuté v šperkoch, ktoré nahrádzajú drahé kamene. Väčšinou sa jedná o brúsené sklo, ktoré má rôzne tvary, veľkosti a farby.

Briliant - je to priestorový tvar s 56 plôškami, do ktorého sa diamanty najčastejšie brúsia. Hmotnosť je uvádzaná v karátoch.

Clarity / čistota - diamanty obsahujú prírodné prímesi (nečistoty, prasklinky), podľa ktorých množstvo a veľkosti sa udáva stupeň čistoty kameňa.

Color / farba - označenie farby u diamantov. Na stupnici sú označované písmenami D (biely) až Z (svetložltý).

Conch - piercing ušnej chrupavky.

Crystallized - označenie šperkov, ktoré obsahujú komponenty z dielne Swarovski. Kompletovanie šperkov vykonáva iný výrobca.

označenie:

Cut / brus - spôsob vybrúsení drahého kameňa.

Diamant - jedná sa o kryštalickú formu uhlíka, ktorá sa tvorí v ​​roztavenej hornine v chladnúcim tekutom magmy pri teplote 1300 ° C. Diamanty sú posudzované podľa štyroch kritérií tzv. 4C.

Drevo - v šperkárstve je často používané. Veľmi originálna je kombinácia chirurgickej ocele alebo striebra s ušľachtilým drevom typu céder alebo mahagón. U nás sa často používa drevo z hrušky, orecha, čerešne a slivky.

Driek - kovová tyčinka náušnice prechádzajúcej cez ušné dierku.

Erl - podkožný piercing nosa.

Flase - druh piercingu do ucha.

Frenulum - horizontálny piercing uzdičky nad hornou perou.

Gravírovanie - je technológia, ktorá nahrádza ručné rytie. Prevažne sa touto metódou vytvára nápis, logo, či ornament odobratím materiálu.

Chirurgická oceľ - ide o veľmi tvrdý a odolný materiál, ktorý nevyvoláva alergické reakcie. Označenie chirurgickej ocele 316L udáva čistotu ocele. Jedná sa o veľmi kvalitnú chirurgickú oceľ, ktorá je odolná voči oderu, oxidácii i korózii.

Implantáty - rôzne objekty (kamienky, guľôčky z ocele) umiestnenej pod kožou.

Karát / hmotnosť - vyjadruje hmotnosť drahých kameňov (označenie ct).

Karát / rýdzosť - vyjadruje pomer rýdzosti drahých kovov (označenie KT).

Karbón - je zliatina kovov, ktorá sa používa v mnohých priemyselných odvetviach nevynímajúc šperkárstvo. Jedná sa o veľmi ľahký a pevný materiál čiernej farby.

Kaučuk - je polymérny materiál prírodného alebo syntetického pôvodu, vyznačujúci sa veľkou pružnosťou.

Keramika - označuje výrobky z rôznych typov hliny (často s prímesou ďalších nerastov), ​​ktoré vznikli tvarovaním a vypaľovaním. Keramika sa vyznačuje vysokou pevnosťou, ale aj krehkosťou. Odoláva korózii a vysokým teplotám.

Klenot - je cenný a zároveň ozdobný predmet zvyčajne vyrobený z drahých kovov a kameňov.

Kryštál - je pevná látka, v ktorej sú stavebné prvky (atómy, molekuly alebo ióny) pravidelne usporiadané v opakujúcom sa vzore. Príkladom je diamant alebo zirkón.

Krystal Swarovski - jedná sa o kryštál vyrobený firmou Swarovski.

Koža - je nepostrádateľným materiálom na výrobu šperkov. Tento prírodný materiál nespôsobuje alergické reakcie. Najčastejšie sa používa hovädzie kože.

Labret - piercing v strednej časti horného alebo spodnej pery.

Madonna - piercing na strane hornej pery.

Meď - rovnako ako striebro a zlato, patrí ku kovom známym od najstarších čias. Jej využitie je široké. Okrem iného je využívaná aj k výrobe najrôznejších šperkov a bižutérie. Možno ju používať ako základný materiál pre ďalšie povrchové úpravy (pozlátenie, postriebrení, rhodiovania ...).

Merný tŕň - mierka na meranie veľkostí prsteňov tzv. kužeľ.

Mosadz - je zliatina medi a zinku, prípadne je časť podielu zinku nahradená iným kovom. Žltá mosadz má okolo 35% zinku.

Nostril - piercing jednej časti nosa.

Onyx - je druh achátu majúce rovné pásky, ktoré môžu byť hnedé, biele alebo čierne a biele.

Perla - vzniká vo vnútri ustrice alebo perlorodky. Ideálne perly sú dokonale guľaté a hladké. väčšina prírodných perál však vzniká v rôznych nepravidelných tvaroch a farbách. Dnešné perly väčšinou pochádza z chovov. Tieto perly vznikajú podobne ako perly prírodné s tým rozdielom, že cudzie teliesko je do ustríc zavedené úmyselne. Doba rastu perly sa pohybuje od jedného do niekoľkých rokov.

Perleť - je vnútorná vrstva lastúr lastúrnikov, ktorá je vylučovaná ich plášťom. Perleť je pevný a odolný materiál oslňujúci svojimi dúhovými farbami. Vo výrobni šperkov zaberá už tradičné postavenie.

Piercing - (odvodené z anglického slova "pierce" alebo "prepichnúť") je prepichnutie určité časti tela a vloženie šperku

Postriebrení - podčiarkuje prirodzenú krásu šperku. Pri pokovanie sa používa striebro rýdzosti 925/000. Mosadz je jeden z materiálov, ktorý sa často pokovuje striebrom.

Pozlacovanie - jedná sa o techniku ​​nanášania tenkej vrstvy zlata na povrch iných materiálov. Pozlacovanie je nalepovanie veľmi tenkej zlatej fólie na ľubovoľný povrch.

Živica - je materiál veľmi podobný koži, ale má ďalšie významné výhody. Živica drží svoj tvar, farbu a nesaje pot. Živicu možno navyše ľubovoľne farbiť. Skamenená živice sa označuje ako jantár.

Punc - značka, ktorá sa musia aplikovať na všetky zlaté šperky predávané na území Slovenskej republiky. Punc garantuje deklarovanú rýdzosť šperkov.

Puncový úrad - je to orgán štátnej správy a vykonáva správu na úseku puncovníctve a skúšaní drahých kovov. Je zriadený zákonom SNR č. 19/1993 Zb. O orgánoch štátnej správy Slovenskej republiky v oblasti puncovníctve a skúšaní drahých kovov, z ktorého tiež vyplývajú jeho oprávnenia a povinnosti.

Rhodiovania - pokovovanie menej ušľachtilých kovov rhodiom. Často sa ródium strieborné šperky, ktoré sú tak chránené pred korozívnym Erwinia a zvyšuje sa ich lesk.

Rhodium - drahý kov striebristo bielej farby. Chemicky je mimoriadne stálej s pomerne vysokým bodom topenia.

Expander - druh piercingu do ucha

Rytina - je grafická technika, kedy sa vyrýva vzor do kovu.

Rýdzosť - je číselný údaj o pomernom hmotnostnom obsahu drahého kovu v predmete alebo v zliatine vyjadrený v tisícinách (1/1000).

Zamat - je vlasová tkanina, na ktorej špičky vlasových nití presahujú plochu základnej väzby o 1-2 mm. Vlasová niť tvoria slučky, ktoré sú rezané alebo ponechané vcelku. Umenie tkanie zamatu pravdepodobne vzniklo na Ďalekom východe. Prvé zmienky o zamatu sa potom objavili okolo počiatku 14. storočia n. l.

Septum - piercing nosnej prepážky.

Silikón - nájde uplatnenie nielen v šperkárstve, ale takmer vo všetkých odboroch. Silikón má tepelnú odolnosť od -60 do 180 ° C, je odolný voči UV žiareniu, vodoodpudivý a pružný.

Striebro - je na čistom vzduchu stále. Oxiduje (čierna) pôsobením silných par napr. v znečistenom ovzduší. Rýdze striebro je oproti zlatu tvrdšie. Pre klenotnícke účely sa najčastejšie používa zliatina striebra s meďou. Čistotu striebra udáva rýdzosť. Napríklad označenie 925/000 označuje, že zliatina striebra obsahuje 92,5% rýdzeho striebra. Niektoré strieborné šperky sú pre zvýšenie lesku a odolnosti poťahované tenkou vrstvou kovového ródia, rýdzeho striebra atď.

Swarovski - výrobca brúseného krištáľu a šperkov svetového významu. Označenie produktov, ktoré boli kompletne vyrobené touto spoločnosťou. Zákazníci často komolí značku a hľadajú výraz šperky Swarovsky alebo šperky Svárovský .

Titan - je šedý až strieborne biely, ľahký a tvrdý kov. Titan je kov mimoriadne odolný a rovnako ako chirurgická oceľ nespôsobuje žiadne alergické reakcie.

Tragus - piercing chrupavky pri vchode do ušného kanálika.

Tunel - druh piercingu do ucha

Tyrkys - je matný modro-zelený minerál. Vznikol druhotným zrážaním z vôd obsahujúcich meď, hliník a fosfor, a to v sedimentoch, predovšetkým v pieskovcoch alebo vo vulkanitov, bohatých na dutiny.

Umelá hmota - používa sa predovšetkým pri výrobe piercingov rozličných farieb a tvarov. Z umelej hmoty sú často vyrobené jednotlivé komponenty piercingov ako guličky či špičky, prípadne umelohmotné výplne týchto komponentov.

Wolfram - je šedý až strieborne biely, veľmi ťažký a mimoriadne ťažko taviteľný kov. Chemicky je kovový volfrám veľmi stály - je úplne ľahostajný k pôsobeniu vody a atmosférických plynov a odoláva pôsobeniu väčšiny bežných minerálnych kyselín. Šperky vyrobené z volfrámu sú stále a prakticky nemenné.

Zirkón - je najstarší známy minerál (kremičitan) s krátkymi kryštály, mohutnými čtverečnými hranoly kombinovanými s ihlany. Farba je väčšinou hnedá, hnedočervená, žltá, zelená, modrá, bezfarebná. Pekne sfarbené odrody zirkónu sa vďaka jeho vysokému lomu svetla používajú hojne v šperkárstve.

Zlatenie - ide o techniku ​​nanášania tenkej vrstvy zlata na povrch iných materiálov. Má viac typov, a to zlatenie plátovaním, galvanické zlatenie a zlatenie naparovaním (pvd úprava).

Zlato - Žlté i biele zlato sú zliatiny rýdzeho zlata a ďalších kovov. Samotné rýdze zlato je príliš mäkké pre výrobu šperkov. U žltého zlata ide o zliatinu s meďou alebo zinkom. Pre zafarbenie bieleho zlata sa používa paládium a nikel. Obsah zlata v klenotníckych zliatinách alebo rýdzosť sa vyjadruje v karátoch (rýdze zlato má 24 karátov).

Žlté zlato - je zliatina rýdzeho zlata a ďalších kovov. Samotné rýdze zlato je príliš mäkké pre výrobu šperkov. U žltého zlata ide o zliatinu s meďou alebo zinkom.

Obsah zlata v klenotníckych zliatinách alebo rýdzosť sa vyjadruje v karátoch (rýdze zlato má 24 karátov).

316L - (low carbonated - s nízkym obsahom uhlíka) značí čistotu chirurgickej ocele.

4C - označenie pre štyri kritériá, podľa ktorých sú posudzované diamanty (Cut, Clarity, Carat, Color).

Autor: Sperky.cz

Aktuálne články

  • Ako vybrať kabelku

    Dokážete si bez nej predstaviť svoj život? To snáď ani nie je možné ... Pre mužov je možná záhadným miestom, ale pre ženy je to vlastne taký príručný život . Reč je o kabelke. Väčšina žien má naozaj viac ako jednu, niektoré potom vlastné dokonca desiatky kúskov. Ale ruku na srdce, naozaj je potom striedate podľa farby, tvaru či príležitosti? Zo skúsenosti vieme, že aj keď má žena doma viac kabeliek, nosí stále jednu a tú istú. tú obľúbenou. A ako tú pravú vybrať?...

  • Ako na dokonalý make-up: Dymové tiene v 3 krokoch

    dymové tiene . Líčenie, ktoré sa všetkým dievčatám a ženám páči a drvivej väčšine aj pristane, ale len máloktorá si naň trúfne. Je to absolútny hit a nadčasové líčenie predovšetkým na večierky, plesy a iné večerné mecheche. Ako na neho? Na youtube nájdete milióny tutoriálov od českých i zahraničných make-up artists i beauty youtuberek ... Aj keď ste si pustila približne polovicu, stále vyzeráte po vlastnú realizáciu ako strýko Fester z Addams Family? Keď dodržíte...

  • Byť chic je v móde: Ako uviazať kravatu a motýlika podľa etikety

    Uviazanie kravaty nie je len tak . Dokonalý uzol sa možno nepodarí vždy na prvýkrát, ale určite stojí za tréning. Veď každý správny gentleman to ovláda. K viazanie kravaty sa viaže niekoľko jednoduchých pravidiel. Stačí ich dodržiavať a budete za hviezdu v divadle, na plese, ale aj na pojednávaní. 3 fígle k dokonalosti Kravatu volíme podľa košele a príležitosti Košeľu vyberáme tak, aby pri zapnutí horného gombíkov bolo možné medzi krk a košeľu vsunúť ešte...

dni
:
hodiny
:
minút
:
sekúnd