Princípy ochrany súkromia na Vivantis.sk

prispôsobujeme na mieru vám. Na základe vašeho chovania na webe personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantné ponuky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumiem“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte tiež s využívaním cookies a predaním údajov o chovaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach

2 mesiace na vrátenie
Zákaznícky servis  [email protected] | +421 220 512 508
Menu

Bezpečné opaľovanie - vyhnite sa nástrahám slnečného žiarenia!

Každý z nás vie, že pred slnečnými lúčmi je potrebné sa chrániť, aby sme zamedzili spálenie pokožky, rýchlejšiemu starnutiu pleti alebo dokonca aj Strašiak menom rakovina kože. Koľko ľudí sa ale v skutočnosti orientuje v oblasti ochranných faktorov, fototypov a ďalších pojmov, ktoré sa zhlukujú okolo výrazu " slnečná ochrana "? Aký je podiel tých, ktorí používajú správny faktor a tých, ktorých výber je skôr náhodný a bezmyšlienkovite si na dovolenku zbalí prvý opaľovací prípravok, ktorý im padne do ruky? A do akej skupiny vlastne patríte vy?

Čo sa skrýva za SPF?

Čísla na opaľovacích prípravkoch vyrovnaných v regáloch na vás môžu pôsobiť ako nepochopiteľná matematická rad, ktorej riešenie presahuje všetky vaše schopnosti. Poďme v týchto číslach nájsť nejaký zmysel. Jednotná skratka SPF pochádza z anglických slov "sun protection factor", v preklade teda niečo ako faktor ochrany pred slnkom. Označuje, koľko UVB lúčov prípravok prepustí k pokožke. Napríklad krém s faktorom SPF 20 prepustí iba jednu dvadsatinu lúčov, čo znamená, že doba bezpečného pobytu na slnku sa môže predĺžiť až dvadsaťkrát. Bezpečnú dobou pobytu na slnku sa štandardne rozumie čas, po akú môžete zostať na slnku, než vaša pleť sčervená. Ak teda bez použitia opaľovacieho prípravku bežne sčervenajú za 15 minút, aplikácia opaľovacieho krému s SPF 20 vám zaručí bezpečný pobyt na slnku až na 300 minút. Teda mala by ho zaručiť v ideálnom prípade. Samozrejme sa tu pohybujeme len v teórii. V praxi je potrebné vziať do úvahy rôzne aspekty, ako je kúpanie sa vo vode, otieranie uterákom, pot a podobne, ktoré pôsobenie ochranného faktora oslabujú. Odborníci preto odporúčajú přemazávat sa opaľovacím prípravkom každé dve hodiny.

Spoznajte svoj ​​fototyp

Veľký vplyv na výber správneho faktora má odhalenie toho, aký ste fototyp. Fototyp zjednodušene predstavuje predpoveď, ako bude vaša pokožka reagovať na slnečné lúče. Medzi svetovú populácií možno rozpoznať 6 fototypov, v našich zemepisných šírkach patrí väčšina ľudí medzi 4 najsvetlejšie.

• Fototyp I - svetlo blonďavé až ryšavé vlasy, oči v odtieňoch modrej, veľmi svetlá pokožka s množstvom pieh. Takmer okamžite po vystavení sa slnku vaša citlivá pokožka červená, bezpečný pobyt na slnku bez použitia opaľovacích prípravkov trvá iba 5 až 10 minút. Na dovolenku v Čechách si so sebou vezmite ochranný faktor 25 až 30, k moru si zabaľte prípravok aspoň s SPF 50.
• Fototyp II - blonďavé až plavé vlasy, modrošedé alebo zelené oči, svetlá pleť s broskyňovým nádychom a pehami od slniečka. Pokožka sčervenie zhruba po 10 až 20 minútach pobytu na slnku bez ochranného prípravku. Opaľuje sa do svetlo karamelového odtieňa. Na tuzemskej dovolenke vás ochráni SPF 15 až 20, k moru ochranu zvýšte na SPF 30 až 40.
• Fototyp III - hnedé vlasy a sivé až hnedé oči, svetlo hnedá pokožka, ktorá nie vždy sčervenie, dobre sa opaľuje a hnedne. Optimálna doba slnenie je 20 až 30 minút. V našej zemepisnej šírke postačí SPF 10 až 15, pri mori stavte aspoň na SPF 20.
• Fototyp IV

- tmavo hnedé až čierne vlasy, tmavé oči a olivová pleť

. Pokožka nečervená, naopak bez problémov hnedne, avšak je stále nutné používať ochranné prípravky, aby ste nebezpečným slnením zbytočne neurychlovali proces starnutia pleti. Preto zostávajte na slnku bez použitia SPF maximálne 45 minút. V tunajších krajoch použite nižšiu ochranu SPF 6 až 10, k moru si kúpte SPF 15 až 20.

Ako vyzrieť na UVA žiarenie

Aj keď sa kozmetické spoločnosti dlho zameriavali na ochranu len pred UVB žiarením, ktoré bezprostredne spôsobuje sčervenanie pokožky, spálenie a pľuzgiere, aktuálny poznatky hovoria jasne: Ďaleko väčšie nebezpečenstvo vlastne predstavuje UVA žiarenia, ktorého škodlivé účinky nie sú zrejmé okamžite po slnení, ale vyberá si svoju daň až po rokoch. UVA žiarenie preniká hlboko do pleti, kde narušuje pleťové bunky, urýchľuje vznik vrások a bolo preukázané, že je to tiež významným agresorom pri vzniku rakoviny kože. Na opaľovacím prípravku preto hľadajte vedľa SPF faktora aj zmienku o tom, či chráni pred UVA žiarením.

Pozrite sa na našu ponuku opaľovacích prípravkov na opaľovanie ( telo i tvár ) a po opaľovaní ( telo i tvár ). Nezabúdajte, že mnoho bežných denných krémov už tiež obsahuje SPF faktor, rovnako tak sú na tom aj make-upy .

Autor: AVON

Aktuálne články

  • Ako vybrať kabelku

    Dokážete si bez nej predstaviť svoj život? To snáď ani nie je možné ... Pre mužov je možná záhadným miestom, ale pre ženy je to vlastne taký príručný život . Reč je o kabelke. Väčšina žien má naozaj viac ako jednu, niektoré potom vlastné dokonca desiatky kúskov. Ale ruku na srdce, naozaj je potom striedate podľa farby, tvaru či príležitosti? Zo skúsenosti vieme, že aj keď má žena doma viac kabeliek, nosí stále jednu a tú istú. tú obľúbenou. A ako tú pravú vybrať?...

  • Ako na dokonalý make-up: Dymové tiene v 3 krokoch

    dymové tiene . Líčenie, ktoré sa všetkým dievčatám a ženám páči a drvivej väčšine aj pristane, ale len máloktorá si naň trúfne. Je to absolútny hit a nadčasové líčenie predovšetkým na večierky, plesy a iné večerné mecheche. Ako na neho? Na youtube nájdete milióny tutoriálov od českých i zahraničných make-up artists i beauty youtuberek ... Aj keď ste si pustila približne polovicu, stále vyzeráte po vlastnú realizáciu ako strýko Fester z Addams Family? Keď dodržíte...

  • Byť chic je v móde: Ako uviazať kravatu a motýlika podľa etikety

    Uviazanie kravaty nie je len tak . Dokonalý uzol sa možno nepodarí vždy na prvýkrát, ale určite stojí za tréning. Veď každý správny gentleman to ovláda. K viazanie kravaty sa viaže niekoľko jednoduchých pravidiel. Stačí ich dodržiavať a budete za hviezdu v divadle, na plese, ale aj na pojednávaní. 3 fígle k dokonalosti Kravatu volíme podľa košele a príležitosti Košeľu vyberáme tak, aby pri zapnutí horného gombíkov bolo možné medzi krk a košeľu vsunúť ešte...