Kto hovorí, že IT je len pre chlapcov?

Asi každý sa v živote stretol s nejakými predsudkami. Muži nechodia na rodičovskú dovolenku, dievčatá sa majú hrať s bábikami, ženy nerozumejú technickým záležitostiam,... Raz za čas sa ale objaví niekto, kto rozčerí vody a nebojí sa plávať proti prúdu.

Ako Dita Přikrylová, dcéra počítačového odborníka, ktorá zistila, že i jej srdcovka sú informačné technológie, a šla si za tým, i keď sa to okoliu až tak nezdalo. Začala študovať obor Systémové inžinierstvo (na Ekonomicko-správni fakulte) a zároveň i Fakultu informatiky. Ale to je predsa skôr pre chlapcov, nie?

Dita sa nebála stereotypov a dokonca začala v Brne, kde študovala, usporiadavať kurzy programovania a práce s dátami pre svojich známych, kamarátov, ale hlavne i pre dievčatá. Netrvalo dlho a založili si s kamarátkou vlastnú platformu s príznačným názvom Czechitas.

Gabrielle - EDP
Chanel
Gabrielle - EDP
pozajtra u vás

Šaty podľa Dity

Z brnenského kurzu pre medzinárodné ocenenie


Dita videla, že v IT nestretáva moc žien a niečo jej hovorilo, že by to mohla zmeniť. Z kurzov programovania sa tak stala nezisková organizácia, ktorá pomáha mladým slečnám a ženám spoznať svet informačných technológií.

V súčasnej chvíli Czechitas funguje nielen v domácom Brne a Prahe, ale tiež v Českých Budějoviciach a Ostrave. Už sa nesústredia len na workshopy a školenia, ale snažia sa objaveným talentom pomôcť i s hľadaním práce. V prvom rade chcú motivovať a dodávať odvahu nebáť sa vystúpiť z radu. Možno by niektorú mladú slečnu ani nenapadlo ísť na technický obor alebo hľadať zamestnanie v IT firme, ale čo ak by ju práve toto bavilo?

Školenia a workshopy už Czechitas ale nezameriavajú len na ženy. Začala usporiadavať trebárs i prímestské tábory pre deti, pretože tieto "české IT dievčatá" (vlastne teda i IT chlapci:-) ) si moc dobre uvedomujú, že bez digitálnej gramotnosti to v dnešnom svete jednoducho nejde. A nielen u nás, i v Európe a už i vo svete si ich aktivít všimli a ich prácu patrične ocenili.

Čierny keramický prsteň QJRQY6157KL
Modesi
Čierny keramický prsteň QJRQY6157KL
pozajtra u vás
Tenisky Authentic
s kódom -20 %
VANS
Tenisky Authentic
pozajtra u vás
Dlhotrvajúci make-up s výťažkami z kaviáru a zdokonaľovací korektor (Caviar Long Stay Make-Up & Corrector) 30 ml
BestsellerS darčekom
Dermacol
Dlhotrvajúci make-up s výťažkami z kaviáru a zdokonaľovací korektor (Caviar Long Stay Make-Up & Corrector) 30 ml
pozajtra u vás
DKNY Nectar Love - EDP
DKNY
DKNY Nectar Love - EDP
pozajtra u vás

Mimo komfortnú zónu


Možno by ste do tejto drobnej dvadsaťdeväťročnej brunetky nepovedali, že minulý týždeň ubehla maratón. Ale práve beh a šport obecne jej dobíjajú baterky. Okrem behania má rada kiteboarding alebo trebárs adrenalínový downhill biking. Nebojí sa zísť z vyšľapanej cesty a vďaka tomu zažíva to, o čom možno iní len snívajú...

A v čom sa cíti sama sebou? Z farieb jej je najbližšia klasická čierna. Napriek tomu, že je športový typ, nohavice rada vymení za šaty. V poslednej dobe ju najčastejšie stretnete v pohodlných džínových šatách, tých má hneď niekoľko. Takže nás nikoho neprekvapilo, keď si džínové šaty s. Oliver Dita priamo z fotenia odniesla domov :-) Rovnakú vášeň má i pre jednoduché čierne šaty, odzdobené trebárs len malou výšivkou. Tie v jej šatníku opäť nájdete vo viacerých variantách. Dita nie je fanúšikom výrazných šperkov, nosí len minimalistické hodinky a nenápadný náramok.

Sčítané podtrhnuté, po spoločne strávenom dni sme sa zhodli na tom, že takto inšpiratívnu osobu sme nikto z nás dlho nestretol. Čaro jej príbehu spočíva v tom, že sa nebála prejaviť svoj názor, i keď to nebol názor väčšiny. Skrátka bola sama sebou. A teraz sa snaží o to, aby sa i ďalšie dievčatá nebáli takýto krok urobiť.

Za poskytnutie úžasného fotogenického priestoru ďakujeme holešovickému Prague Startup Marketu.