Hodinářský slovník

Veľkosti hodiniek a remienkov

Správny výber veľkosti hodiniek je častokrát podceňovaná disciplína. Môžete mať i ten najkrajší kúsok, ale ak bude na vašej ruke vyzerať ťažkopádne alebo, naopak, svojou veľkosťou zanikne, pokazí sa výsledný dojem okamžite. A to by bola škoda. Podobne je to aj s remienkami. Návod na to, ako správne zistiť jeho šírku a dĺžku, nájdete na nasledujúcich riadkoch.
Je to ale jednoduchšie, ako to môže vyzerať, a my vám s tým pomôžeme. 
Na obrázkoch nižšie môžete vidieť, ako vyzerajú rôzne veľkosti hodiniek na ruke ženy či muža.
Šikovná pomôcka pre vašu predstavivosť, však?

Velikosti

Veľkosť hodiniekVeľkosť hodiniek udáva priemer ciferníka v milimetroch (bez chronografu či korunky). Nepísané pravidlo hovorí, že ženy by si mali vyberať menší ciferník, zatiaľ čo muži, naopak, väčší. Preto sa ženám odporúča veľkosť ciferníka od 28 mm do 38 mm. Mužom potom od 36 mm až do 50 mm a viac (priemerné maximum u mužov býva 40 – 42,5).

Ako správne zistiť veľkosť remienka?

Otázka, ako zistiť správnu veľkosť remienka, nie je žiadna veda. Rozdeľme si ju na dve časti. Zistenie šírky remienka a následne jeho dĺžky.
Šírku remienka určuje rozstup medzi nožičkami puzdra hodiniek. Na to vám bude stačiť obyčajné pravítko.
Dĺžka remienka je obvykle uvádzaná napr. číslom 120/70. Prvé číslo značí dlhší koniec remienka, zatiaľ čo druhé kratší so sponou. Aby ste dokázali zistiť potrebnú dĺžku remienka, stačí použiť krajčírsky meter, ktorý vám presne odmeria obvod zápästia. Pre väčší komfort sa odporúča počítať s vôľou aspoň 1 až 2 cm.

Šírka remienka
Velikost hodinek