Hodinářský slovník

Funkcie hodiniek

Všetky hodinky oplývajú funkciami, niektoré ich majú viac, niektoré menej.
S príchodom moderných technológií do hodinárskeho sveta sa počet aj typ funkcií výrazne zmenili.
Dnes pomocou hodiniek môžete telefonovať, písať správy alebo platiť v obchodoch. Zabudnúť však nesmieme ani na starú dobrú klasiku.
Presvedčte sa sami.

Funkce

Barometer: Prístroj na meranie atmosférického tlaku vzduchu vďaka vstavanému snímaču.

Dátumovka: Môže byť automatická, jednomiestna alebo dvojmiestna a býva umiestnená v malom okienku na ciferníku. Na niektorých typoch je vyhotovená formou ciferníčka s číslami, na ktoré ukazuje ručička. 

Deň v týždni: Zobrazuje názov dňa v týždni pomocou jeho cudzojazyčnej skratky (môže byť dvojjazyčná) v malom okienku na ciferníku alebo pomocou ručičky a ciferníka s názvami dní. Niektoré hodinky Prim ponúkajú české názvy dní i mesiacov.

Duálny čas: Zobrazuje čas vo dvoch používateľom vybraných časových pásmach.

Hĺbkomer: Pomocou snímača tlaku je na displeji digitálnych hodiniek zobrazovaná hĺbka ponoru pri potápaní.

Kalendár: Zobrazuje deň, mesiac, prípadne rok. Kompas: Vstavaný senzor ukazujúci magnetický severný pól.

Kompas: Vstavaný senzor ukazujúci magnetický severný pól.

Meranie krvného tlaku: Dôležitá je kalibrácia s tlakomerom. Samotné meranie potom prebieha v kombinácii dvoch senzorov – snímača tepovej frekvencie a EKG. Vďaka týmto dvom senzorom dokážu hodinky určiť čas, za ktorý sa krv dostala zo srdca až k zápästiu.

Monitor srdcového tepu: Funkcia športových hodiniek, vďaka ktorej môžete sledovať váš aktuálny tep (reakciu vášho organizmu na danú fyzickú záťaž počas vykonávanej športovej aktivity). Možnosť merať cez hrudníkový pás.

Monitoring spánku: Hodinky dokážu vyhodnocovať kvalitu spánku, dĺžku spánku, fázy spánku alebo faktory životného štýlu.

NFC: Čip, ktorý umožňuje bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami na krátku vzdialenosť. Táto funkcia sa najčastejšie využíva pre bezkontaktné platby. Vďaka pripevneným QR kódom je možné ovládať aj niektoré spotrebiče vo vašej domácnosti. Vďaka tejto „vychytávke" máte možnosť odomykať dvere, načítať menu v reštaurácii, spustiť mapy jednoduchým usadením telefónu do držiaka v aute a pod. 

Phone finder – hodinky nájdu telefón vďaka prepojeniu cez Bluetooth. Po stisnutí tlačidla na hodinkách začne telefón vydávať zvuk.

Plne automatický kalendár: Funkcia niektorých digitálnych a kombinovaných hodiniek, pri ktorých je kalendár predprogramovaný na niekoľko desiatok rokov dopredu.

Pulzový oxymeter: Ukazovateľ množstva kyslíka v krvi, u zdravého človeka by mala hodnota činiť 95 – 99 %. Meranie prebieha tak, že hodinky presvietia vaše zápästie a spracujú odrazené svetlo. Meranie trvá od pol minúty až po minútu a treba pri ňom byť v pokoji.

Rádiové riadenie: Hodinky sú schopné prijať rádiový signál a tým sa aj samy nastavia. Rádiovo riadené modely hodiniek sú najpresnejšie.

Stopky: Funkcia na meranie časových úsekov. Niektoré modely umožňujú merať viac medzičasov.

Svetový čas: Zobrazuje časy v rôznych časových zónach sveta. Zóny sa delia podľa miest (Londýn, New York, Paríž...).

Tachymeter: Slúži u analógových hodiniek, v kombinácii so stopkami, na určenie rýchlosti pohybu. Spustíme stopky (chronograf) a po prekonaní vzdialenosti jedného kilometra ich vypneme. Následne na stupnici tachymetra môžeme odčítať rýchlosť pohybu predmetu.

Teplomer: Vstavaný snímač na snímanie teploty. Pre presné meranie nesmú byť hodinky nasadené na ruke.

Timer: Hodinky odpočítavajú od vopred stanoveného času k nule. Po dosiahnutí nuly upozornia tónom. Niektoré z hodiniek majú aj yacht-timer, čo je časovač prispôsobený na štartový odpočet regát.

Tréningové funkcie: Tieto hodinky dokážu omnoho viac než snímače srdcového tepu. Sú inteligentným pomocníkom, ktorý vedie rekreačných športovcov i profesionálov k dosahovaniu lepšej kondície a ďalších športových cieľov. (Môžeme tak definovať vlastné tréningové zóny, stanovenie optimálnej záťažovej zóny, sledovanie tepových limitov a pod.)

Výškomer: Vstavaný snímač tlaku s prepočtom na nadmorskú výšku.

Wi-Fi: Funkcia inteligentných hodiniek, vďaka ktorej si môžete stiahnuť mapy alebo akúkoľvek aplikáciu, ktorá vám uľahčí život.

Funkce