Hodinářský slovník

Digitálne hodinky

U svojich majiteľov sú digitálne hodinky obľúbené predovšetkým kvôli jednoduchšej a rýchlejšej čitateľnosti, nielen časových údajov. Môžu za to tekuté kryštály, ktoré vďaka nasvieteniu zobrazujú dátum a čas na displeji. Hodinky bývajú tiež vo väčšine prípadov podsvietené, čo im dodáva praktickosť.

Prvé digitálne hodinky vôbec uzreli svetlo sveta v roku 1972 a na trh ich uviedla značka Hamilton Watch Company pod označením Pulsar. Prakticky ihneď sa stali hitom a vydržalo im to až do konca 80. rokov minulého storočia.  Našťastie sa módne vlny opakujú, a tak sa v poslednom čase „digitálky“ znovu stávajú veľmi obľúbenými medzi mladými ľuďmi milujúcimi „fashion svet“. Trendové farebné kombinácie a atraktívny, mnohokrát retro vzhľad z nich robí dokonalý štýlový doplnok.

Najznámejšími výrobcami týchto kúskov sú napríklad spoločnosti Casio, Timex, Calypso alebo Seiko.

Pre milovníkov futurizmu tu sú binárne hodinky. Čas sa zobrazuje pomocou LED diód, keď každé svetlo znázorňuje konkrétnu cifru binárnej (jednotkovej) sústavy. S trochou cviku dostanete jedinečný dizajnový ukazovateľ času, ktorému budete rozumieť iba vy.

Digitální
Digitální hodinky