Parfémy Dior

Oh my Dior

Je rok po konci druhej svetovej vojny, Európa sa znovu nadychuje a vo Francúzsku vzniká módna značka, ktorá bude inšpirovať hneď niekoľko budúcich generácií žien a dievčat. Áno, reč je o módnom dome Dior, ktorý zakladá Christian Dior v roku 1946 v Paríži. Do konca 50. rokov rozširuje svoju značku do ďalších 15 krajín. A to je vlastne iba začiatok…

 

Christian Dior vniesol do módneho sveta svieži vietor. Aby viac podporil svoju víziu, nazval svoju prvú kolekciu z roku 1947 „New look.“ Po sivých vojnových rokoch sa zameral na luxusné materiály a vzhľad, podčiarkol ženskosť a zdôraznil ženské krivky. Úzke ramená a pás, zato ale výrazný dekolt a boky. Jasný signál pre celý svet, že práve Dior a Paríž vedia, ako budú ženy „novej éry“ vyzerať, resp. čo budú nosiť.

Parfémy Dior

Meno Christiana Diora je okrem naozaj luxusnej a vyberanej módy spojené i s neodolateľnými vôňami, ktoré zbožňujú ženy aj muži po celom svete. Pri tvorbe prvého parfumu Miss Dior sa inšpiroval nielen svojou vlastnou prvou kolekciou, ale aj milovanými kvetmi v záhradách rodného domu v Granville. Navyše ho pomenoval po svojej sestre Catherine alias slečne Dior. Po voňavom úspechu Miss Dior prišla na rad Diorama a potom historicky prvý unisex parfum alebo parfum určený mužom aj ženám Eau de Cologne Fraiche. Diorissimo bola na počesť zakladateľa založená na vôni konvaliniek, ktoré miloval.

Dior žije ďalej

Zakladateľ značky zomrel nečakane iba v 52 rokoch po srdcovej príhode. Jeho módny dom prevzal doterajší asistent Yves Saint Laurent – ďalšia významná osobnosť módnej brandže. Ten nadviazal nielen na jeho módnu tvorbu, ale samozrejme, aj na líniu parfumov.

 

V 60. rokoch vznikla vôňa Eau Sauvage a rad obsahoval nielen parfum, ale aj vodu pred a po holení, balzam, mydlo a púder. Nasledovali hity ako orientálna Dioressence, neskôr pomenovaná Poison, na ktorú nadviazali Tendre Poison, Hypnotic Poison, Pure Poison a Midnight Poison. Pre mužov vznikla v roku 1988 kultová vôňa Fahrenheit.

 

Najznámejším parfumom z dielne značky Dior je ikonická vôňa J’adore. Extrémne ženská priezračná kvetinová vôňa v sebe snúbi jednoduchosť s vycibrenosťou. Túto vôňu snáď nejde nemilovať. Je to láska na prvé privoňanie. Nasledovala vôňa Dior Addict, Queen of the night, Miss Dior s novým názvom Miss Dior Chérie a ďalšie.

 

Parfémy Dior

Luxusná kozmetika Dior