Princípy ochrany súkromia na Vivantis.sk

prispôsobujeme na mieru vám. Na základe vašeho chovania na webe personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantné ponuky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumiem“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte tiež s využívaním cookies a predaním údajov o chovaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach

Doprava ZDARMA od 75,00 €  | 2 mesiace na vrátenie
Zákaznícky servis  [email protected] | +421 220 512 508

Čo nám hovorí punc?

Nie ste si istí, či Váš šperk je pravý? Podľa akého kritéria sa šperky označujú? Poprípade čo toto označenie znamená? V nasledujúcich riadkoch pre vás máme malý návod, ako prísť opuncovaným šperkom na kĺb.

Punc je umiestňovaný na všetky zlaté šperky, ktoré sa predávajú v Českej republike. Toto puncovej označenie garantuje, že výrobok má deklarovanú rýdzosť.
Táto rýdzosť zlata sa udáva v karátoch.
Punc na produkt razia inštitúcie nezávislá na výrobcovi či obchodníkovi. U nás túto funkciu zastupuje Puncový úrad .

Českej punč vyjadrujú okrem základnej informácie, že bol opuncovány predmet skontrolovaný, správnym čo do rýdzosti, aj údaj o použitom kovu, jeho rýdzosti a obdobie, kedy bol punc vyrazený.
U novších punc možné navyše z písmena v ňom obsiahnutého spoznať aj pracovisko, ktoré kontrolu a označenie vykonalo.
P - Praha, J - Jablonec nad Nisou, B - Brno, O - Ostrava, T - Turnov, R - Tábor, Z - Plzeň, L - Olomouc, H - Hradec Králové , K - Červený Kostelec.

Tieto písmená sú situovaná v blízkosti čísla rýdzosti a sú orientované kolmo k zvislej osi značky. Tovar sa považuje za riadne opuncovány bez ohľadu na pracovisko alebo úrad, ktorý ich označil a nevyžaduje sa ďalšie dodatočné preskúšanie či označenie.
Rýdzostné číslo slúži k rýchlej orientácii rýdzosti použitého materiálu. Hovorí nám, aký je podiel rýdzeho zlata a ostatných kovov v šperku. Značka 585/1000 teda znamená, že z jedného tisícky dielov výrobok obsahuje 585 dielov rýdzeho zlata a 415 dielov ostatných kovov.

Prehľad označenie rýdzosťou:

585/1000 - jedná sa o 14tich karátové zlato, ktoré obsahuje 585 dielov rýdzeho zlata a 415 dielov ostatných kovov
750/1000 - 18ti karátové zlato. Obsahuje 750 dielov zlata a 250 dielov ostatných kovov
1000/1000 - jedná sa o rýdze zlato s rýdzosťou 24 KT.

1KT = 1/24 obsahu zlata v zliatine.

Značky platné od roku 1993:

Autor: Vivantis.sk

 


Aktuálne články

  • Ako vybrať kabelku

    Dokážete si bez nej predstaviť svoj život? To snáď ani nie je možné ... Pre mužov je možná záhadným miestom, ale pre ženy je to vlastne taký príručný život . Reč je o kabelke. Väčšina žien má naozaj viac ako jednu, niektoré potom vlastné dokonca desiatky kúskov. Ale ruku na srdce, naozaj je potom striedate podľa farby, tvaru či príležitosti? Zo skúsenosti vieme, že aj keď má žena doma viac kabeliek, nosí stále jednu a tú istú. tú obľúbenou. A ako tú pravú vybrať?...

  • Ako na dokonalý make-up: Dymové tiene v 3 krokoch

    dymové tiene . Líčenie, ktoré sa všetkým dievčatám a ženám páči a drvivej väčšine aj pristane, ale len máloktorá si naň trúfne. Je to absolútny hit a nadčasové líčenie predovšetkým na večierky, plesy a iné večerné mecheche. Ako na neho? Na youtube nájdete milióny tutoriálov od českých i zahraničných make-up artists i beauty youtuberek ... Aj keď ste si pustila približne polovicu, stále vyzeráte po vlastnú realizáciu ako strýko Fester z Addams Family? Keď dodržíte...

  • Byť chic je v móde: Ako uviazať kravatu a motýlika podľa etikety

    Uviazanie kravaty nie je len tak . Dokonalý uzol sa možno nepodarí vždy na prvýkrát, ale určite stojí za tréning. Veď každý správny gentleman to ovláda. K viazanie kravaty sa viaže niekoľko jednoduchých pravidiel. Stačí ich dodržiavať a budete za hviezdu v divadle, na plese, ale aj na pojednávaní. 3 fígle k dokonalosti Kravatu volíme podľa košele a príležitosti Košeľu vyberáme tak, aby pri zapnutí horného gombíkov bolo možné medzi krk a košeľu vsunúť ešte...

dni
:
hodiny
:
minút
:
sekúnd