loading

Vodotesnosť

TABUĽKA VODOTESNOSTI
STUPEŇ VODOTESNOSTIOZNAČENIESTRIEKAJÚCEJ VODA, DÁŽĎSPRCHOVANIE, UMÝVANIE RÚKPLAVÁNÍ,POTÁP. BEZ DÝCH.PŘÍSTROJEHLBINNÉ POTÁPANIE
WR 0 mbez označeniaNENENENE
WR 30 m3 ATM/3 BARANONENENE
WR 50 m5 ATM/5 BARANOANONENE
WR 100 m10 ATM/10 BARANOANOANONE
WR 200 m20 ATM/20 BARANOANOANOANO
WR 300 m30 ATM/30 BARANOANOANOANO
WR 500 m50 ATM/50 BARANOANOANOANO
WR 1 000 m100 ATM/100 BARANOANOANOANO

Označenie "water resistant" sa používa u hodiniek, ktoré sa nesmú dostať do kontaktu s vodou. Maximum pôsobiace vody pre nich predstavuje vzdušná vlhkosť. Takto označené hodinky si so sebou rozhodne neberieme do vane ani do bazéna.

Označenie "water resistant" spolu s označením hĺbky v metroch alebo tlaku v atmosférach (atm) sa používa u odolnejších hodiniek. Vodotesnosť hodiniek sa bežne udáva v troch rôznych jednotkách. V metroch (m), baroch (bar) alebo atmosférach (atm). Všetky tri jednotky označujú jednu veličinu a tou je tlak vodného stĺpca, ktorý na hodinky pôsobí. 1 meter vodného stĺpca zodpovedá tlaku 0,1 baru alebo 0,1 atmosféry. Keď je teda uvedený na hodinkách údaj 100 m, 10 bar alebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratórnych podmienkach vydržia tlak vody, ktorý je v 100 metroch pri normou stanovenej teplote a hustote vody.

Často však vzniká mylný predpoklad, že táto hodnota zároveň znamená hĺbku, do ktorej sa s hodinkami bez úhony môže potopiť aj majiteľ hodiniek. Teoreticky to tak je, avšak za predpokladu, že sa človek potopí do čistej pokojnej vody bez hnutia a za stálej teploty. Takáto situácia je však viac než málo pravdepodobná, skutočná bezpečná hĺbka v bežnom živote je ďaleko nižšia. Testy hodiniek prebiehajú v laboratórnych podmienkach a teda za ideálnych predpokladov. Tie ale pri potápaní bežne nenastanú. Namáhanie hodiniek pod vodou závisí aj na tom, ako sa s nimi pohybujete, či s nimi do niečoho neudeříte. Ak sa potápate v mori, ohrozuje ich agresívna slaná voda a chemikálie.

Všeobecne sa hovorí, že hodinky označené ako odolné do 30 metrov / 3atm sa hodia tak maximálne na umývanie auta, ale na kúpanie by ste ich brať nemali. Kúpať by ste sa mohli ešte len s hodinkami určenými do 100 metrov / 10 atmosfér. Pre potápanie s prístrojmi sú vhodné len hodinky znášajúce 200 metrov hĺbky teda 20 atm a profesionálne potápačské hodinky sa označujú ako 1000 metrov / 100 atm.

 

Poznámka: U niektorých náramkových počítačov SUUNTO je stupeň vodotesnosti udávaný v reálnych hodnotách a preto sa na ne všeobecná tabuľka vodotesnosti nevzťahuje. To znamená, že uvedená hodnota v metroch zodpovedá skutočnej hĺbke, do ktorej je možné sa s počítačom potopiť.

info@vivantis.sk10-18 hod. +421 220 512 508
Blesková doprava
dnes u nás, zajtra u vás
x
Radi vám upravujeme ponuku na mieru, ale aby sme to zvládli, používame k tomu súbory cookie.
Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
OK
prvni